שקט. שלח לי שקט מאורגן. מדור 'מהנעשה במושבתנו', גיליון נובמבר

זהו אותו "שקט תעשייתי" המאפשר לתעשייתו לקדם מבנה עירייה מונומנטלי בעלות של 100 מיליון ₪, לחלק פטורים ליזמים גדולים מהיטל השבחה (כל אחד עשוי להגיע עד ל- 100 מיליון ₪)...

שקט.

"שלח לי שקט מאורגן

שלח לי שקט מעודכן

שלח לי שקט מפואר

תשלח לי שקט מהכפר

תשלח לי שקט בקופסא, מארץ רחוקה…"

(שקט, י. וולך)

חלפה תקופת החגים. היתה זו תקופה של שקט ציבורי מעודכן ומפואר במושבה. בכפר. שבת המתחלף עם יום חג וחוזר חלילה, אלו הפנו את תשומת הלב בקהילה לעיסוק בפרטי – חופשות, אירוח, משפחה וחברים. מבחינתו של הררי זהו מעין שקט פוליטי – "שקט תעשייתי" בלשונו. שקט מהתושבים, שקט "ממשברים אל מול התושבים" (מתוך המכרז ליועץ משברים והסברה), שקט (יחסי) בקבוצות הפייסבוק, שקט מהאופוזיציה מחוץ למועצתו ושקט מ"כולם קואליציה כולם אופוזיציה" – חברי המועצה.

זהו אותו "שקט תעשייתי" המאפשר לתעשייתו לקדם מבנה עירייה מונומנטלי בעלות של 100 מיליון ₪, לחלק פטורים ליזמים גדולים מהיטל השבחה (כל אחד עשוי להגיע עד ל- 100 מיליון ₪), להחריש את סגירת היציאה והכניסה לכביש 4 מרחוב המייסדים, להחריש את קבורת כביש 561 וכעת להקים בשקט בית קברות אזורי בקרקע המעוררת תמיהות לכשעצמה. שקט חיובי ומפואר למדי אך לא לגמרי ברור ורק בחלקו מאורגן על ידו. נדמה כי חלק מן המתמודדים בכוח מבין חברי המועצה היוצאת, הפנימו כי התמודדותם נגדו בבחירות, שוב אינה רלוונטית נוכח פעילותם הציבורית הדלה במועצה, הסירוס הציבורי אותו עברו מהררי וקולם הלא נשמע, בסוגיות הציבוריות השונות.

גם התמודדותו שהסתמנה של קרוננפלד הולכת ומתפוגגת וקולו המתריס והביקורתי שוב לא נשמע. אדרבא, קולות אחרים נשמעים מכיוונו ביחס להררי במועצתו. בשיחות אותן קיים אודי שרעבי, הנמסיס של הררי, ניכרת היתה בחודש החולף "עייפות" ואכזבה גם אצלו. שרעבי מחפש "מועמד" בשליטתו ובמקביל משתעשע כבר שנתיים, בינו ובין זוגתו, באפשרות להתמודד בעצמו. אולי אלו הילדים הגדלים שפחות ופחות נדרשים לשירותי המועצה, אולי אלו חבריו העוזבים, אולי העדרו של "הדבר" הקושר אדם למושבתו.  ואולי זו פשוט שחיקה.

הררי מנגד לא התעצל, הוא לא הניח למצב הקשה אליו נקלע ועשה את הדבר בו הוא מצטיין – פגישות ושיחות "אחד על אחד" עם מקורביו ויריביו. "למה אתה כועס עלי?" הוא שואל ומזמין לפגישה. במהלכה, לאט לאט הוא מסיר את ההתנגדויות, מבטיח כל הבטחה ואומר בפני בן שיחו את כל מה שזה ירצה לשמוע (מתוך תקווה שזה האחרון לא ידבר עם אחר ויגלה שנאמרו והובטחו לו דברים הפוכים בתכלית).

***

הבחירות לכנסת ה-25 כמעט ולא הורגשו במושבה ולא עוררו עניין ציבורי. זאת כמו גם במרבית הישובים הדומים לנו. מיעוט יחסי של שילוט, העדר פעילות "שטח" של המפלגות עד ליום הבחירות והעדר שיח בבתי הקפה – אלו אפיינו את מערכת הבחירות במושבה. שני מאפיינים עומדים בבסיס העדר העניין הציבורי: הרכב האוכלוסיה במושבה שלא השתנה בשנתיים האחרונות, והנושא האמיתי של הבחירות – שאמנם התחדד מבחירות לבחירות אך לא התחלף – זהותה התרבותית של החברה והמדינה המגולמת לכאורה בדמותו של נתניהו. בהעדר שינוי במאפייני הרכב האוכלוסיה ובהנתן כי זהות תרבותית לא משתנה בשנתיים (אם בכלל), רק ברור שתוצאות הבחירות לכנסת במושבה לא משתנות מהבחירות לכנסת ה-21 ועד לכנסת ה-25, וכי עייפות הציבור מהבחירות טבעית היא. ציבור היודע לאיזה מהגושים יצביע, עוד בטרם הוכרזו הבחירות, הוא ציבור עייף מבחירות. עייף ושקט.

מדור "מהנעשה במושבתנו", גיליון נובמבר