שוב לא שקט במושבה. מדור "מהנעשה במושבתנו", גיליון דצמבר

שוב לא שקט במושבה, ושוב הררי ומקורביו - החוששים מאבדן השלטון, כיבודיו ויתרונותיו – "מתוחים" ושבים "לבעוט" ולתקוף את אלו מבין התושבים המעזים להביע דעתם

"שוב לא שקט,

שוב מתוח ובועט…

אז אולי תפסיק עם העולם לריב,

אז אולי תרגיש הרבה יותר יציב…"

(צא מזה, י. רוטבליט)

גם תקופות של שקט הן זמניות וטבען לחלוף. חודשיים של שקט ציבורי יחסי חלפו על הררי במועצתו. אך אלו מתפוגגות להן ושוב מורגש המתח אצלו ואצל מקורביו והסמוכים על שולחן שלטונו רב השנים. החל משלהי נובמבר, שבו וזקפו ראשם בזהירות פעילי האופוזיציה הלא רשמית, זו הפועלת – שלא במאורגן ובהעדר תיאום ביניהם – מחוץ לכתלי מועצתו.

ראשון היה זה מיקי לפיד אשר פרסם לקראת סוף נובמבר פוסט דעה נוקב ואמיץ. במסגרתו חשף לפיד כיצד הררי – בעודו מנהל מלחמת חורמה נגד תכנית בניה של בעלי קרקע פרטיים אחדים במושבה – "נאלם דום", דווקא מקדם ואף היה ממגישי תכנית הבנייה הגדולה במושבה (1,300 יח"ד) של בעלי קרקע פרטיים אחרים ממקורביו, לרבות הררי עצמו ובני משפחתו.

כאב ראש נוסף להררי הגיע מכיוונו של קרוננפלד, אשר בפניית פרסה – מבוהלת קמעה יהיו שיאמרו – הגיב בפוסט לטור פוליטי זה. ראשית תגובתו, כמו גם אחריתה, שידרה בלבול מתובלת בקורטוב תוקפנות. "לדעתי כבר הכרזתי", כתב קרוננפלד, כמו גם הוא לא לגמרי בטוח האם אכן הכריז. עוד הוסיף:  "ולכן גם לא שמתי לב שאני מופיע שם". נו מילא, קשה בטירונות. אבל הכוונות טובות הן. הרצון להתגייס לסייע בתחום החינוך, להביע דעה ולתרום לציבור הוא מבורך. בהמשכו של הפוסט מצאנו אמירה ששוב אין ממנה דרך מכובדת חזרה – "יש לנו מושבה נהדרת אך בכל מקום שנגיע (הטעות במקור) יש מקום לשיפור. ולכן אני אתמודד לראשות כדי לקדם את החינוך ואת השירות לתושב". להררי היה זה מספיק כדי להילחץ ולסמן מטרות.

אך אלו לא היוו את עיקר "חוסר השקט" הציבורי. בהמשך ובסמוך שבו תושבים – גם אלו שאינם אנשי ציבור בכח או בפועל – להביע דעתם באופן ספונטני וללא מורא. כך שבו וצצו בקבוצות הפייסבוק במושבה פוסטים אודות מחדלים בתחומים שונים. הבולטים ביניהם עסקו בעניין נגישות נכים, מוגבלים וקשישים. רבים ממפרסמים ומגיבים אלו קיבלו – בהתאם למנהגו המביך והמביש – הודעה אישית מהררי במטרה להשתיקם בקבוצות הפייסבוק המקומיות. אך המורא ממנו שב ופחת. ונדמה כי ניסיונות לא דמוקרטיים אלו לסתימת פיות התושבים, אף הם שוב אינם מצליחים לו כבעבר. לכל אלו הצטרף לאחרונה גל הולך וגבהה של פרסומים מפרסומים שונים תחת הכותרת "צדק תרדוף". פרסומים אלו הציפו ומציפים – בערוצים שונים, הגולשים מעבר לדיוני קבוצות הפייסבוק – סוגיות ופרשיות שונות במושבה המעסיקות את התושבים.

שוב לא שקט במושבה, ושוב הררי ומקורביו – החוששים מאבדן השלטון, כיבודיו ויתרונותיו – "מתוחים" ושבים "לבעוט" ולתקוף את אלו מבין התושבים המעזים להביע דעתם. מתקפות אישיות וניסיונות השתקה מצד צבא המקורבים המוכוונים מלמעלה, מופנים כעת לא רק לתושבים בעלי פרופיל ציבורי גבוה ועמדות ברורות, כי אם לכל תושב המביע דעתו בפרהסיה, ופוגע "בשקט התעשייתי" המקודש להררי ומקורביו. החשש לפגיעה בחופש הביטוי וביסודות הדמוקרטיה, כמו גם שיטות ההשתקה הנלוזות, זולגים מהמרחב הפוליטי לאומי ומחלחלים גם אלינו למושבה תחת שלטון הררי הנכחי.