איך עוברים את החופשה המשפחתית בשלום?/יהודית אוליבר

"חופשה משפחתית" – ביטוי שגור כל כך בפי אנשים רבים. אנחנו מצפים כל השנה לחופשה משפחתית, נוסעים בחגים לחופשה משפחתית, מתכננים חופשה משפחתית בקיץ. ביטוי הטומן בחובו ציפיות רבות: לבילוי משותף, לחוויות טובות, לראות מקומות חדשים, להתנסות בפעילויות, לאכול, לשהות ביחד כל בני המשפחה. לא אחת, הורים חווים אכזבה גדולה – השקענו משאבים רבים על מנת לצאת לחופשה של כל המשפחה ולבסוף מצאנו את עצמנו רבים, מתווכחים, מעירים לילדים. הרי רצינו לצאת ל"חופשה משפחתית", ליהנות ביחד והנה, קרה מה שקורה ביומיום. אולם, במקום אחר, לא בבית.

 

שגרת היומיום של ההורים העמוסה במטלות ובמשימות רבות במקום העבודה ובבית, מלווה בידיעה שתהיה חופשה משפחתית. ציפייה למנוחה מעבודה, לאוורור ממה ש"צריך", לזמן של "ביחד" משפחתי, אשר פחות מתאפשר ביומיום. המציאות פוגשת את ההורים מופתעים – הילדים רבים במכונית בנסיעה, מתלוננים על כך שרעבים, רבים על המיטה בה ישנו, רבים על המשחקים. חבר משפחה אמר לי פעם שהילדים רבים אפילו על האוויר לנשימה. תחושות של כאב ואכזבה עולות בקרב ההורים – הרי יצאו לחופשה, הרי לקחו חופש על מנת להיות עם הילדים. ציפו שיהיה כיף, נעים ומהנה ביחד, ציפו שתהיה זו הזדמנות לחוויות משותפות טובות. הרי הם כל כך התאמצו בשביל שהדבר הזה יקרה, הפנו לכך משאבים רבים של זמן וכסף.

 

אני רוצה לתת לכם מספר כלים אשר עשויים לעזור לכם להיערך לקראת החופשה המשפחתית באופן כזה שיגביר את הסיכוי לכך שתוכלו לעבור אותה עם חוויה טובה: לאחר שסיכמתם על יעד או שהבאתם כעובדה מוגמרת את היעד אליו מתכוונים לנסוע, שתפו את הילדים. הראו לילדים היכן נמצא במפה, הושיבו אותם לידכם כאשר אתם מחפשים מידע אודות המקום. הראו להם תמונות, מסלולים, אטרקציות סמוכות. התייעצו איתם, מה הם חושבים, הציעו שתי אפשרויות אשר מקובלות עליכם והקשיבו לדעתם בעניין. זאת הזדמנות עבורם לחוש מעורבים בתכנון. כל זה, רק אם באמת ובתמים, יש מקום לקחת בחשבון את דעתם.

 

שיתוף הילדים מאפשר להם לחוש משפיעים ומשמעותיים. בחרו לעצמכם יעדים אשר במידה מסוימת מתאימים לגילים של הילדים שלכם. יעדים שיש בהם מענה, גם אם חלקי, לגיל הילדים, לתחומי עניין והעדפות שלהם ושלכם. בתכנון וניהול של החופשה המשפחתית יש מודלינג מצוין לילדים על רעיון שהופך להיות פרויקט ביצועי. העבודה שמושקעת בו חשיבה, תכנון ופעולות הכנה מהווה גם היא הזדמנות ללמידה עבור הילדים. הם רואים את השיח, את סיעור המוחות, הם רואים את החשיבה שמאחורי ומהכל הם לוקחים, מסיקים מסקנות ולומדים לחיים. השתדלו לתכנן את הימים שלכם בחופשה – אם זאת חופשת "בטן גב", הגדירו אותה ככזאת והסבירו לילדים. אם זאת חופשה שבה מטיילים, השתדלו לתכנן, אפילו באופן גס, מה עושים בכל יום. הדרכה והכנה מראש של הילדים, מסייעת להם להתמודד עם מה שקורה, הם ידעו למה לצפות, מה הולך להיות. מאפשר לכל המשפחה להיערך בהתאם.

 

הגדירו מעט עוגנים למהלך היום אשר יסייעו לילדים לחוש שסדר היום ברור להם, למשל: ארוחת בוקר, רחצה וארוחת ערב. הגדירו לעצמכם מראש מהו התקציב לחופשה המשפחתית, איזה תקציב יש ללינה, לאטרקציות, לאוכל בחוץ. לאחר שזה ברור לכם, הסבירו לילדים. הכינו אותם מראש, כך למשל: "ארוחת בוקר נאכל במקום הלינה, ניקח כריכים ופירות למשך היום, במהלך היום נעצור לארטיק ובערב נאכל ארוחה חמה". שבו עם כל בני המשפחה וערכו "תאום ציפיות", הסבירו מה הולך להיות בחופשה. כמה שעות נוסעים בכל יום, האם הולכים לאטרקציות, האם עורכים קניות וכמה. הזמינו כל אחד לומר משהו שחשוב לו שיהיה בטיול. הסבירו שבחופשה של כל המשפחה נדרשת גמישות רבה, לא בכל רגע הצרכים והרצונות של כולם יבואו לידי מילוי. כל אחד יצטרך קצת יותר להתאפק, להיות עם אורך רוח ולסמוך על כך שגם הבקשות שלו יילקחו בחשבון בשלב כלשהו.

 

נסו למצוא לעצמכם, בתוך החופשה המשפחתית, רגעים של ביחד זוגי. רק של שניכם, לשבת עם כוס קפה או כוס יין, להיכנס ביחד לבריכה. הזדמנות גם לעצמכם להיות בנחת בזוגיות שלכם, והזדמנות לילדים לראות שיש כאן גם זוג הורים בעלי צרכים משלהם. הניחו ביניכם לבין עצמכם ציפיות ראליות מהחופשה המשפחתית. זאת אותה המשפחה, אותם ההורים ואותם הילדים, הם לא משתנים בחופשה. פשוט מעבירים את כולם למקום אחר. וותרו על הציפייה שהחופשה תהיה כולה כיף, שמחה והנאה, שאף אחד לא יריב ושכל הזמן תהיה אווירה טובה. אתם נוסעים עם אותה המשפחה ואותם היחסים, שווה שהציפיות תהיינה ראליות.

 

בסופו של דבר, חשוב לצאת ל"חופשה משפחתית" עם ציפיות מציאותיות הלוקחות בחשבון את המשפחה שלכם ואת גיל הילדים. כאשר הציפיות מותאמות, יש סיכוי גובר לכך שלא תופתעו, שתוכלו להכיל ולקבל את התנהלות בני המשפחה בחופשה בפועל. ואחרון חביב, גם מחקרים מוכיחים כי בני אדם זוכרים יותר חוויות מאינטראקציה עם אנשים אחרים מאשר מקום שראו / שהו בו ועל כך יש לכם השפעה. בהתבוננות לאחור, גם אתם וגם ילדיכם תזכרו את החוויות הטובות מהביחד של המשפחה, מה שעיצבן, הלחיץ והכעיס, ישאר כזיכרון רחוק וחיובי. שיהיה בטוב.

 

יהודית אוליבר מדריכת הורים, מוסמכת מכון אדלר ומשרד החינוך. מומחית בהדרכת הורים למתבגרים ובהדרכת הורים לילדים עם קשיי קשב וריכוז

 

מדור חינוך, יולי 2023

שתף:

עוד פרסומים: