הררי, אתה איתנו?

מה קרה במושבה ביום ההתנגדות הלאומי? מי הייתה אורחת הכבוד של הררי וכיצד הגיבו התושבים? מדור ''מהנעשה במושבתנו'', גיליון אפריל

מה קרה במושבה ביום ההתנגדות הלאומי? מי הייתה אורחת הכבוד של הררי וכיצד הגיבו התושבים? 

"אבי בבעיה. צריך לעזור להררי!" – אמרה מירי רגב, חברת מפלגתו של הררי, לפעיל מרכזי, באירוע בעל גוון מפלגתי. אמרה ואף עשתה. וכך, דווקא ביום חמישי 09.03.23 – "יום ההתנגדות", הגיעה השרה רגב למושבה ולטקס נוסף של השקת כביש 561 ב"כיכר הג'ירפות". אחת לשנתיים שלוש, מציבים אל מולנו שלט ומטקסים לנו טקס. תוואי הכביש איננו ארוך,  כארבעה קילומטרים בלבד אורכו, אך משך הקמתו מתמשך למעלה מעשרים שנה.

מכל הימים האפשריים, ודווקא ביום זה – הזמנתה של השרה רגב, למושבה החרדה לעתיד הדמוקרטיה הליברלית הישראלית – כמוה כדקירה בעין. אך הררי לא הסתפק בכך, ובחר לשלוח את פקחיו, ולהסיר לכבודה של השרה רגב את שלטי המחאה ודגלי המדינה מחזית בניין מועצתו. בושה. בכך, בפועל, התייצב הררי לצדה של הממשלה ונגד המחאה.

הררי נוהג במשך שנים "לשבת על הגדר – רגל פה רגל שם" ולקרוא לכך "ממלכתית". כך נהג בטיפולו בפרשות חב"ד השונות וכך נהג בפרשת פתיחת המכולת בשבת ברחוב המייסדים. לא אחת הוסבר לו, כי מרבית התושבים ציפו ממנו למנהיגות דעתנית, כזו המגינה על אורח החיים החילוני. אך הוא דחה את ההסבר והשיב כי הוא "מבין פוליטיקה". גם הפעם ונוכח המחאה, ניסה להחזיק המקל בשני קצותיו. אך הפעם ידיו היו קצרות והמקל ארוך. ארוך מדי. וכך, מצא עצמו הררי בצד מובהק של הגדר. בצדה של הממשלה ולא בצד של מרבית תושבי המושבה. הוא פגע ביקר מכל למרבית התושבים, והם כבר לעולם לא יסלחו לו.

"מויחל טויבעס", היה אומר הרב רוזנצוויג האב, על העזרה מסוגה הגישה רגב להררי.
***
היה זה בראשית מרץ. ביום הראשון לו למען הדיוק, בו פרסמה המועצה מכרז לתפקידים באגף ההנדסה. אך לא היה זה מכרז סטנדרטי לתפקיד בודד ואף לא לשניים, למעשה היו אלו ארבעה תפקידים! וזאת יש לדעת – אגף ההנדסה במועצתנו מורכב מעובדים בודדים, כך שחרף הגדרתו כאגף, אין המדובר ביותר ממחלקה ויש אף יאמרו רק צוות. למעשה, היקף המכרז מלמד כי במצבת "האגף", נשארת רק מזכירת האגף הנעימה ועניינית. היא, כנראה, לא מאיימת על אף אחד בשלטונו של הררי. החלפת כל הדרג המקצועי ההנדסי במועצה, מעיד על שבר. לא פחות. זהו שבר מקצועי, שבר ניהולי, המבוסס, ככל הנראה, על מחדלי המועצה והפרשות בתחום ההנדסה והתכנון במושבה.

החיבור לכפר-נטר, סגירת החיבור לכביש 4 בשנת 2025, תכנון תמוה של בית עלמין אזורי דווקא במושבה, מתן הטבות של 100 מליון ₪ ליזמי פינוי בינוי במתחם בו לראש המועצה דירות, ומעל הכל, תכנית מתאר ישובית להפיכת המושבה לעיר בת 48,000 תושבים, כל אלו הצטברו לכדי מסה קריטית מדאיגה. הררי החליט להפטר מהמהנדס, משבר שהתגלגל לכדי התפטרות או "התפוטרות" של כל הדרג המקצועי.

החלפת כלל הדרג המקצועי בתחום ההנדסה והתכנון, משמעותו החלפת שומרי הסף המקצועיים והותרת קבלת ההחלטות לדרג הפוליטי בלבד. הררי לומד מהר מהפרקטיקה הפוליטית הארצית. יתכן והחליט להזדרז ולבצע פעולות – ללא דרג מקצועי, או עם דרג מקצועי נוח יותר – נוכח  שלטונו הצפוי להסתיים, בניגוד לתכניתו, כבר באוקטובר השנה.

***

הררי בישל דייסה. את הסגנות בשכר (אותה כנראה לא הוא זה שיעניק) הוא כבר הבטיח לרבים. הבטיח לרבים ולמי לא נשאר? כנהוג, הובטחה הסגנות לדרור ריבובסקי המצפה להמשך הג'וב. אך הנה במקביל, מספר נשים – חלקן מתנגדות של ממש להמשך שלטון הררי – קיבלו אף הן הצעות הטומנות בחובן סגנות בשכר וסרבו האחת אחר השניה. נוכח החלטתן להימנע מלהיכנס לביצה הפוליטית, נשמור על פרטיותן. גם המועמד קרוננפלד, בדרך לא דרך, קיבל מהררי הצעה לאותה הסגנות בשכר ממש.

בהמשך, גייס הררי לרשימתו המסתמנת את טל הרמן. "אני לא יס מן של אף אחד", אמר בראיון, והלחיץ את הררי המורגל ב"גמדים" פוליטיים הבאים פעם בחודש להצביע פה אחד – "יס". רק הצטרף, הוסיף ואמר: "אני לא שולל להיות ראש המועצה בעתיד". כנראה שגם לו הררי הראה אופק. כזה הוא טבעו של אופק, לעולם אין מגיעים אליו. נוסף לכל אלו גם חבר המועצה אברמוב מפלרטט עם הררי אודות הסגנות בשכר. "לשון חלקה תשבר גרם" נוהג הררי ללמד את מקורביו. בכך הוא האמן הפוליטי המוכשר במושבה.

***

לא בשר לא חלב. סגניתו של הררי, לימור גיל שני, בחרה להתמודד למועצה הבאה בראש רשימת "יש עתיד" במושבה. בחירתה זו – תוך החלטתה שלא להציג מועמדותה לראשות המועצה – הנה החלטה פוליטית שקולה, נוחה וזהירה. הררי מיהר לברכה. היא הרי הקטינה את הסיכון שלו לאבד את השלטון ולחלץ ניצחון בסיבוב ראשון, על יסוד מיעוט של 40% מהמצביעים בלבד.

אך הבחירות השנה אינן על הרכב המועצה. ההרכב ישתנה מהותית בכל מקרה, ולא יכלול שוב רק "גמדים" פוליטיים אומרי הן וחסרי דעה. הבחירות השנה הן על השאלה החדה והברורה – האם נמשיך לעוד חמש שנים של שלטון הררי או שפנינו להחלפת ראש המועצה באחר; במועמד מקצועי, ענייני ואכפתי. לימור צריכה להבהיר את עמדתה בשאלת הבחירות הזו. השאלה היחידה.

מתוך מדור 'מהנעשה במושבתנו', גיליון אפריל 2023

שתף:

עוד פרסומים: