טור דעה: לאן נעלם הפלורליזם בקבוצת 'תושבי אבן יהודה'?

על רכבות, פלורליזם, חופש ביטוי והיכולת לבחור, או: לאן נעלמתי מקבוצת "תושבי אבן-יהודה"?

מאת: ענת שקד

 

"גם המתנגדים לנו ישתמשו בה" (בנימין נתניהו בטקס פתיחת הרכבת הקלה)

אנחנו יודעים להשלים את המשפט הזה שבציטוט לבד נכון? כי היה לו את הכח שלא נשתמש בה, ברכבת הקלה. הרי היא שלו. הוא יכול להתחיל אותה והוא יכול להפסיק אותה והוא יכול להחליט מי יעלה עליה כי יש לו את הכח. בנדיבות ליבו הוא מחליט – גם המתנגדים לי, שזכויותיהם פחותות משלי, ישתמשו בה. הידד למנהיג.

בנימין נתניהו התבלבל לחשוב שהמדינה זה הוא והוא זו המדינה. מה ששלנו שלו כי הוא המנהיג, מה שציבורי מותר שיהיה פרטי ויסגרו אותו לצרכיו ומה שאסור מותר לו כי הוא מעל החוק. ובעיקר – זכותם של אנשים להעביר ביקורת מוטלת בספק. אלימות המשטרה בהפגנות חוצה גבולות והשימוש הציני שנעשה בשופרות שלטון שהושבו באופן אסטרטגי (במקרה לגמרי כנראה) בכל אולפן תקשורת לנטר את השיח ולוודא שהוא בעד השליט מאד ברורה. אנחנו על מדרון תלול במדינה בכל הנוגע לחופש הביטוי. זכרו, ההבדל בין דיקטטורה לדמוקרטיה הוא פשוט – חופש הביטוי. תבדקו מה עושים למתנגדי אופוזיציה וישר תדעו באיזה משטר אתם חיים.

"אלימות היא מפלטם האחרון של חסרי היכולת" (אייזיק אסימוב, המוסד)

ובהקשר הזה אעבור משם לפה, מהארצי למקומי. ראיתם את הסרטונים של "ראש המועצה המכהן" מבקר אנשי עסקים מקומיים כדי שיגידו שבחו בפניו?  ואף אחד לא אומר שזה אינו ראוי? שיש פה יחסי מרות של אדם שיכול, אם ירצה, לפגוע בהם אנושות, ולכן הם לא באמת חופשיים להביע דעה?

מי יעמוד ויגיד בכיכר העיר שלא משתמשים בכח, במשאבים, בטייטל, בעמדה שנותן לך התפקיד שלך כדי לדאוג שתבחר בפעם הבאה ? מי יסביר שהמועצה אינה של ראש המועצה יותר משהמדינה של ראש הממשלה. היא של הציבור. המשאבים שלה – של הציבור.  העובדים שלה – של הציבור. הנכסים הדיגיטליים שלה  (כולל דף ראש המועצה כל זמן שהוא מפרסם דברי תעמולה על מעשי המועצה בתשלום) כולל דף המועצה  – של הציבור. לא הוגן שראש המועצה משתמש במשאבים הנובעים מהתפקיד שלו לייצר מנופים לבחירה מחודשת. ראוי שראש המועצה יתמודד בבחירות כאילו אינו ראש המועצה ובמקביל יהיה ראש המועצה כאילו אינו מתמודד לשום בחירות, אלא ישרת את כולם ולא רק את מי שמצביע לו.

 

"השאלה היא לא מי ייתן לי אלא מי יעצור בעדי" (איין ראנד)

הגענו עכשיו מהמקומי אל הפרטי. לפני מספר שבועות הוצאתי מהקבוצה של "תושבי אבן יהודה" לכאורה "כיכר העיר" של המושבה. המקום בו ראש המועצה מפרסם, דף המועצה נותן מידע חשוב וגם המתנ"ס. הוצאתי משם בלי התראה, בלי מחיקה, בלי אזהרה ובטענה שעברתי על חוק, שכל מי שעבר עליו לפניי רק התבקש בנימוס למחוק, בוודאי לא נחסם (וגם לא עברתי עליו, זה היה רק תירוץ). למה באמת ?כי העברתי ביקורת על "ראש מועצה מכהן" באופן שלא נראה לו, ושהוא לא הצליח לעצור. לאחר מכן גם הקבוצה הושהתה לכולם ליממה והוחזרה ובה איסור לכתוב על פוליטיקה משום סוג. מבינים מה קרה פה ?"כיכר העיר" אבל יחליטו בה על מה מותר לדבר, מתי מותר לדבר ולמי מותר לדבר.

"מה שווה התקשורת אם אי אפשר לשלוט בה ?"  (מירי רגב)

זיכרו שהכל קשור – המקומי והארצי ואם אתם רוצים להמשיך לחיות בדמוקרטיה תסתכלו איזה יחס מקבלים המתנגדים למי שנמצא בעמדת הכח – האם "מרשים להם" עוד לעלות על הרכבת "שלנו" ? ותדעו מיד איפה אתם חיים. "כיכר העיר"? כיכר העיר של הישוב שלנו צריכה להיות מושתת על שוויון זכויות וחופש ביטוי. על פלורליזם המכבד את ריבוי הקולות האנושיים ואת ביטוייהם המגוונים.

"חברה פלורליסטית"  היא בעלת מגוון תרבותי אשר יש בה לגיטימציה להבדלים בין הקבוצות השונות בתוכה, ואשר מאפשרת לקבוצות השונות לשמור על ייחודן, כבודן ומעמדן. נכון, אבן-יהודה נכנסה לתקופת הבחירות והשיח ברשתות החברתיות עולה הילוך. הוא לא קל אבל הכרחי.

הכרחי על מנת ללמוד מהשטח את העובדות שבשגרה נעלמות מעינינו… או לא רוצים שנראה.
הכרחי על מנת לשמר את מה שחשבנו שהוא מובן מאליו, אך אנו נלחמים עליו מידי מוצאי שבת: החופש שלנו לבטא ולהתבטא, לבחור ולהיבחר, להישאר דמוקרטיים ונאמנים לערכינו. כיכר עיר אמיתית היא מקום בו פוגשים אנשים ודעות.

"הבחירה היא המתמטיקה של החופש" (נורית זרחי)

אז האם תתנו לכיכר העיר שלכם להיות רק אחת? נשלטת, מווסתת על ידי כוחות שאין לכם מושג מה המניע שלהם ?או שאולי עדיף שתייצרו לעצמכם בחירה? אופציה נוספת? אופציות נוספות ?האם אתם רוצים לעמוד פעם נוספת, כמוני, מול שוקת שבורה כאשר שוב יתחשק למישהו לשבור את הכלים ?

דווקא בעידן בו אנו לומדים ממקור ראשון על חשיבותה של תקשורת עצמאית שאינה כפופה לאף גורם פוליטי, אנו מוצאים את האופציה של פורום תושבי אבן יהודה – קבוצה שבה מותר לדבר על מה שתרצו לדבר. מקום שנועד להוות ממשק לא מצונזר שמביא את המציאות כפי שהיא. ללא עריכה וללא מגמתיות וסומכים על התושבים הקוראים שישפטו ויבחרו. גם אם השיח לא קל, הרי שבסוף כולנו חיים פה יחד וחשוב שנתווכח ונלמד את העובדות. כדי שנוכל לבחור נכון.

אני בחרתי לפגוש בפורום את כל מגוון תושבי אבן יהודה במקום אחד – מכבד, מכיל, סבלני ופלורליסטי, בו אפשר להנות מחופש ביטוי מקסימלי (תוך שמירה על חוקי הפורום), להתווכח על כל העובדות, להחשף לכל הדעות וללמוד רגע לפני שאנחנו מממשים את זכותינו הדמוקרטית, על המקום בו כולנו חיים. תמיד תייצרו עוד אלטרנטיבה.

מאחלת לכולנו שנבחר נכון.

טור דעה של ענת שקד, גיליון ספטמבר 2023

שתף:

עוד פרסומים: