מערכת הבחירות המקומית מעלה הילוך

תמונת מצב עדכנית על מערכת הבחירות במועצה

אימפריות נופלות

"ובתוך הדפים של הזמן שאבד

אנשים נגמרים ברגע אחד

אימפריות נופלות לאט"

(אימפריות נופלות לאט, מאיר גולדברג)

 

מערכת הבחירות המקומית עלתה עוד הילוך. כעת לא מדובר רק במפגשים אישיים. חוגי בית כבר מתקיימים, כנסים ראשוניים נערכו, מטות הוקמו, אתר "השרון.נט", של דובר המועצה לשעבר, מתגלה יותר ויותר כדובר נוסף בשירותו של הררי, ובכלל נדמה כי מבנה המערכת הפוליטית המקומית מתבהר. מרבית התושבים עדיין לא שם. אנשים כעת עסוקים בחופש הגדול של ילדיהם, חופשות הקיץ שלהם עצמם, ההפיכה המשטרית ההרסנית והמדאיגה והמצב הכלכלי ההולך ומורע כתוצאה מכך. מאידך, מערכת הבחירות המקומית שוב אינה נחלתם של פוליטיקאים מקומיים, וכעת, גם מעצבי דעת קהל מקומיים ותושבים מעורבים מגלים עניין. הררי וחבורתו פוגשים אנשים מזה תקופה ומזהים את הבעיה. הרחוב בעצם אומר: "לא ברור מה יהיה ומי יהיה, אבל הררי הולך הביתה". גם הרוב המכריע של פעיליו ההיסטורים כבר אינם איתו. חלקם נטשו נוכח אכזבתם האישית ממנו, חלקם נוכח אכזבתם המהותית או הערכית: כשלונותיו הציבוריים כמעט בכל תחום, פרשיותיו שנחשפו (רובן בעיתון זה) ועמדותיו הערכיות ופעולותיו נגד המחאה ובעד חבריו בממשלה ההרסנית בתולדות ישראל. חלקם פשוט מזהים כי ספינתו טובעת, וכי אלו החודשים לנטוש ולחפש "בית" פוליטי אחר.

 

זהו מצב נפשי לא קל עבורו ועבור מקורביו המעטים שנותרו וסופרים את ימיהם לאחור. חלקם מפנימים זאת וזה ניכר בשתיקתם. לחלקם זה כבר "בורח" מבין המילים בתגובותיהם המוזמנות על-ידו בפייסבוק. הררי עצמו פועל בשיטות בהן נהג בבחירות: 2008, 2013 ו-2018 – הוא פועל במישור האישי "אחד על אחד". לאחדים הוא מטפל בבעיות אישיות ומשמש שתדלן אל מול הדרג המקצועי במועצה וב"שרונים", לאחרים הוא מנסה להסביר בפגישות אישיות את הדברים שנחשפו, תוך סילוף העובדות, חצאי אמיתות ואף פיזור שקרים מוחלטים. על חלק מהתושבים מופעל לחץ פסול. יש אומרים וכותבים כי המונח "לחץ פסול" הוא לשון המעטה. במקביל הוא בונה שיתופי פעולה "מלוכלכים" פוליטית, עם פוליטיקאים מקומיים מעל ראשי התושבים הבוחרים. השיטות האלו שוב אינן מועילות לו, והרחוב כאמור, כבר אומר את דברו. בסביבתו הקרובה מאד של הררי, זו המורכבת כיום רק מבעלי האינטרס החייבים את המשך שלטונו ומוכנים להלחם עבורו עד טיפת דמו האחרונה, מוסיפים לומר לו עד כמה הוא "תותח". העיקר שישאר ואולי יחלץ ניצחון ניסי. זהו מסר סותר המבלבל אותו. אך הטפטפוף מתגבר ולא רחוק היום שיהפך למבול. הררי אמור היה לזהות זאת ולפרוש בכבוד. כבוד רב כבר לא יהיה פה. ואולם ביום שהררי יבין כי כלו כל הקיצין, הוא יצטרך להחליט האם להתבזות בתוצאת בחירות משפילה לראש רשות מכהן, או לפרוש לאותו "אקזיט" פוליטי, בדמות תפקיד יו"ר בשכר של אחת החברות הממשלתיות המצויות באחריות מי משרי מפלגתו.

 

סגניתו של הררי, לימור גיל-שני, דיברה על הבחירות, בראיון מפנק באתר המסתמן יותר ויותר כתומך בהררי, אך בחרה לעסוק בעיקר בזוטות ובאווירה. ואולם, בין השיטין, מצאנו בראיון אמיתות מפתיעות. לימור גילתה לנו, כי בחלוף עשר שנות כהונה, היא בעצם לא עסקה בסוגיות הליבה המהותיות על סדר היום במושבה. במענה לשאלה: "מה אחד הנושאים המשמעותיים שעסקת בו?", ענתה: "קידום נשים בדגש על נשים המנהלות עסק עצמאי". המדובר אמנם בנושא בעל ערך, בוודאי לבייס הפוליטי של לימור, אך בוודאי כזה שאינו מהווה סוגיית ליבה במושבה. אולם חמור מכך, לימור בחרה לחמוק ולא לענות על השאלה המרכזית המעסיקה את תושבי המושבה הליברליים – השאלה החדה והברורה: האם נמשיך לעוד חמש שנים של שלטון הררי, או שפנינו להחלפת ראש המועצה באחר – מועמד מקצועי, ענייני ואכפתי. אדרבא, בהתיחס לנושא, אמרה את הדברים הבאים: "אני אתמוך לראש המועצה (הטעות במקור) במי שיציג את התכניות והערכים שהכי מתאימים לאג'נדה של הסיעה שלי. במי שיציג את יכולת הניהול וההובלה המתאימים ביותר…" כך ענתה, כמו הגיעה זה עתה למושבה להכיר את הררי ולא כיהנה במועצתו קרוב לעשר שנים. ועוד הוסיפה: "אני מתחייבת לא לקיים הסכמים מקדימים עם אף אחד מהמתמודדים. אפגש איתם לאחר הבחירות…" רוצה לומר – עם פרסום התוצאות, אני נכונה לתמוך במי שיבחר, גם בהמשך שלטונו של הררי, ואצטרף לכל קואליציה בדרך זו או אחרת.

 

אנו "במושבה" מצפים מלימור לחרוג ממנהגה, לא לחמוק ולענות באומץ לב ציבורי מתחייב על שאלת הבחירות. על לימור להבהיר – האם היא בעד המשך שלטונו של הררי או תומכת בהחלפתו באחר.  

 

"מה תעשה אם לא תבחר לראשות המועצה?" נשאל לא אחת, מתן כצמן, על ידי הפוגשים אותו. תשובתו, ברוב המקרים היא זריזה: "באתי לעבוד!". מדובר באמירה הנשמעת טוב. כולנו מחפשים פוליטיקאים שיעבדו עבורנו. היא אף נועדה לסתור את השמועה כי מתן הגיע, לאחר שזיהה מרחוק את חולשתו הפוליטית של הררי, ואיתר הזדמנות לג'וב המפנק של ראש המועצה בלבד; וכי אם לא יבחר ימהר לעזוב את המועצה ולנטוש את המושבה. הררי מנסה "להדביק" לכצמן את תדמית: "האופרטיוניסט שאך הגיע למושבה לקבל ג'וב". הררי מנסה "להדביק" ולא ממש מצליח. ואולם, המעמיקים היטב באמירה "באתי לעבוד", מבינים כי בתרחיש של הפסד להררי, כצמן "שבא לעבוד", בעצם לא פוסל חבירה לשלטון הררי במסגרת קואליציה, כסגן קואליציוני העובד ובשכר. אנו "במושבה" סוברים אסטרטגית כי את הררי צריך להחליף! לפיכך לדידנו, אסור ליפול, בשום תרחיש, למלכודת שיתוף פעולה עם שלטונו הכושל והמסוכן למושבה.

 

מדור "מהנעשה במושבתנו", גיליון יולי 2023, מערכת במושבה

שתף:

עוד פרסומים: